piątek, 3 grudnia 2010

Czy urządzenia kontrolujące powietrze mogą pomóc

Czy takie urządzenia, jak jonizatory i nawilżacze (lub urządzenia osuszające powietrze) są pomocne dla astmatyków? Opinie są podzielone. Niektórzy specja­liści mówią tak, inni nie. Jonizatory są urządzeniami, które neutralizują dodatnie jony w powietrzu i zastępują je zdrowymi jonami ujemnymi.
 Jony są naładowanymi elektrycz­nie cząsteczkami dwutlenku węgla, azotu i tlenu. Jony ujemne są dobre dla nas - powietrze nad mo­rzem i w górach, czyli tam, gdzie się dobrze czuje­my, zawiera bardzo dużo jonów ujemnych. Natomiast wewnątrz samochodów, w domach i fabrykach zwykle przeważają jony dodatnie. Niektórzy ludzie twierdzą, że jeżeli jest za dużo jonów dodatnich w powietrzu, może to powodować bóle głowy i uczucie zmęczenia, a mając jonizator, można przeciwdziałać tym obja­wom. Jonizatory równocześnie wychwytują zanieczy­szczenia powietrza, takie jak kurz i pyłki, co również jest korzystne dla astmatyków.
Nawilżacze i aparaty osuszające powietrze są pro­stymi urządzeniami zwiększającymi lub zmniejsza­jącymi wilgotność powietrza. Oczywiście zwiększenie wilgotności lub jej zmniejszenie może z pewnością być pomocne dla chorych na astmę w sytuacjach, gdy powietrze jest zbyt suche (jak w większości mieszkań z centralnym ogrzewaniem i podwójnymi szybami w oknach) lub zbyt wilgotne (jak w starym budow­nictwie, w mieszkaniach o niskim standardzie). Część specjalistów uważa jednak te urządzenia za nadmier­ny i niepotrzebny wydatek. Uważają, że w domach, w których powietrze jest zbyt suche, można uzyskać poprawę przez:

• regularne otwieranie okien i pozwalanie, by świeże powietrze napłynęło z zewnątrz,

• ustawianie na lub w pobliżu kaloryferów czy grzejników pojemnika z wodą (wilgotny ręcznik na kaloryferze - oczywiście nie na grzejniku ole­jowym czy elektrycznym - będzie działał równie skutecznie).

Domy, w których problemem jest wilgoć, również zyskają, jeżeli wpuścimy do nich możliwie dużo świe­żego powietrza, szczególnie w dni, gdy jest ładna po­goda. Inne środki, które mogą pomóc, to:

• zamykanie drzwi łazienki, aby zapobiec wydo­stawaniu się pary wodnej do pokoi,

• upewnienie się, czy wentylacja elektrycznych suszarek do bielizny jest otwarta na zewnątrz,

• przykrywanie garnków pokrywkami podczas gotowania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz