piątek, 3 grudnia 2010

Leki zwalczające atak astmy

Leki tej grupy powodują szybkie ustąpienie obja­wów astmy. Stosuje się je w momencie wystąpienia objawów. Ich działanie dotyczy głównie mięśni ota­czających drogi oddechowe, a poprzez ich relaksację prowadzi do poszerzenia światła oskrzeli.
 Leki tej grupy najczęściej stosuje się do inhalacji, jakkolwiek można je stosować również w tabletkach lub - szcze­gólnie u dzieci - w syropach. Lek wchłonięty z inha­latora działa około czterech godzin. Tabletki, które uwalniają lek wolno, dają dłużej trwający efekt. Pole­ca się je w przypadku objawów występujących w nocy. Prawdą jest, że ludziom w powrocie do zdrowia pomaga wiara w skuteczne leczenie i w lekarza. Jednak czasami żadna wiara i żadne leczenie nie pomaga. Astma jest chorobą zagrażającą życiu, a w stanach nagłych nie można mieć wątpliwości, że leki, szczególnie z grupy zwalczającej atak, są kluczowym elementem leczenia. Niestety, mimo że leki są coraz bardziej skuteczne, nie zanotowano spadku zachorowań, a przeciwnie - zapadalność rośnie.
Zanieczyszczenie powietrza jest ogólnie uważane za główną przyczynę prawdziwej epidemii astmy notowanej prawie w każdym kraju o wysokim poziomie medycyny. Jednak, jak wspomniano we wstępie do tej książki, zaskakujące jest, że Nowa Zelandia, nie wyróżniająca się w skali zanieczyszczeń powietrza, ma więcej chorych na astmę w przeliczeniu na liczbę mieszkańców niż jakikolwiek inny rozwinięty kraj. Dlatego właśnie wielu badaczy zaczęło bliżej przyglądać się lekom, w celu sprawdzenia, czy i one nie ponoszą winy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz