piątek, 3 grudnia 2010

Rady, jak zmniejszyć ilość pestycydów

Niektóre pestycydy, używane w produkcji żywno­ści, należą do czynników wywołujących astmę. Aby ich unikać:

• Myj starannie warzywa i owoce przed ich goto­waniem lub zrobieniem sałatki.

• Zdejmij wierzchnią warstwę liści z warzyw li­ściowych, takich jak kapusta czy sałata. (Pozbę­dziesz się w ten sposób najbardziej zanieczy­szczonych partii. Gdy warzywa są pryskane che­mikaliami, wszelkie pozostałości mają tenden­cję do gromadzenia się na ich zewnętrznej po­wierzchni. Stwierdzono, że około 90% sałaty traktowano w ten sposób.)

• Szoruj szczotką warzywa i owoce, aby pozbyć się resztek pestycydów i obieraj ze skórki owoce, gdy nie ma możliwości ich umycia. (Zawsze myj owoce kupione w sklepie lub na straganie, szcze­gólnie gdy mieszczą się one przy głównych uli­cach, gdzie w powietrzu pełno jest spalin samo­chodowych i innych zanieczyszczeń. Nie wyrzu­caj skórki, jeżeli to możliwe, ponieważ zawiera ona wartościowe składniki odżywcze.)

• Uprawiaj swoje własne warzywa i owoce, bez dodatków chemicznych. (Pamiętaj jednak, że nawet w twoim ogródku mogą pojawić się zanie­czyszczenia, czemu trudno całkowicie zapobiec, dlatego własne owoce też należy myć przed spo­życiem. Dotyczy to zarówno tak zwanej zdrowej żywności, jak i każdej innej. Nie istnieje bowiem żadna zgodna definicja, co ten termin oznacza, a kontrole producentów są rzadkie.)

jako konserwant do mięsa oraz niektórych win, piwa i na­pojów bezalkoholowych. Napoje alkoholowe często poja­wiają się na listach czynników wywołujących astmę wła­śnie z tego powodu. Według opinii ekspertów, wielokrotnie więcej osób jest uczulonych na pokarmy niż na dodatki do nich. Reakcje alergiczne na mleko, jaja, ryby czy orzeszki ziem­ne są daleko częstsze niż na dodatki do pokarmów, twier­dzi prof. John Warner, brytyjski specjalista chorób dzieci. Z tego powodu radzi on chorym na astmę, aby dokładnie ustalili, jeżeli to możliwe, na które pokarmy są uczuleni i aby mieli przy sobie leki, mogące pomóc w przypadku nie­świadomego spożycia któregoś z nich. Nie zawsze można zorientować się na podstawie opakowania, czy jakiś po­karm zawiera substancje alergizujące. Dotyczy to nawet czasem pokarmów należących do tzw. zdrowej żywności. Rezultaty mogą być tragiczne. Ostatnio w Wielkiej Brytanii pewna dziewczynka zmarła po zjedzeniu ciastka beżowe­go, mającego w swoim składzie, czego nie wiedziała, orze­szki ziemne, na które miała silną alergię. Czy zachowywać specjalne diety? Większość z nich ma korzystne działanie, jeżeli postępuje się rozsądnie (nawet gdy niektórzy „oficjalni dietetycy" mają wątpliwości). Jed­nakże niektóre diety mogą prowadzić do niedoborów waż­nych witamin i takich elementów, jak cynk i antyalergicz­ne witaminy B6 i B,2. Niedobory mogą być uzupełniane za pomocą odpowiednich preparatów, na przykład jedna dobra tabletka multiwitaminy każdego dnia wystarczy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz