Astma i testy alergologiczne

Istnieje powiązanie pomiędzy astmą, katarem sien­nym i wypryskiem alergicznym (egzemą). Chorzy na astmę i ich krewni często cierpią na katar sienny i wyprysk alergiczny. Wszystkie te choroby mogą być wywoływane przez reakcje alergiczne na substancje, które wymienione są poniżej. Czasem wykonuje się testy skórne, aby zidentyfiko­wać substancję będącą powodem reakcji alergicznej. Niewielkie ilości pyłków roślinnych lub roztoczy kurzu domowego wstrzykuje się pod skórę. Jeżeli pacjent jest uczulony na te substancje, w miejscu iniekcji pojawia się zaczerwienienie lub obrzmienie. Około 96% choru­jących na astmę wykazuje pozytywną reakcję w testach alergicznych na jeden z czterech głównych alergenów, jakimi są: pyłki traw, roztocza kurzu domowego, pierze i sierść zwierząt domowych oraz antygeny grzyba ple­śniowego - kropidlaka (Aspergillus fumigatus). Rozpoznawanie alergii pokarmowej jest trudniej­sze. Żaden z dostępnych testów przeprowadzanych zarówno przez konwencjonalnych alergologów, jak i tych, którzy obstają przy leczeniu alternatywnym, nie jest do końca wiarygodny. Najlepszą metodą po­stawienia rozpoznania jest eliminacja z pokarmu po­dejrzanych substancji, a po uzyskaniu poprawy prze­prowadzenie tzw. podwójnie ślepej próby. Do przepro­wadzenia testu pokarm musi być odpowiednio zama­skowany, aby uniknąć nastawienia psychicznego. Zarówno lekarz, jak i pacjent nie wiedzą, jaka sub­stancja jest w danym momencie testowana. Obecnie wprowadzana jest w Stanach Zjednoczonych nowa metoda polegająca na badaniu pobieranych próbek krwi. Ma ona być znacznie skuteczniejsza. Uwaga specjalna: Ograniczenia dietetyczne muszą być wprowadzane z ostrożnością i zawsze pod nadzo­rem odpowiednio przygotowanego dietetyka. Zła die­ta może być niebezpieczna. Specjaliści skarżą się, że wielu chorujących na astmę często cierpi z powodu niewłaściwej lub źle nadzorowanej diety, przepisanej przez kogoś, kto nie zna skutków, jakie może ona spo­wodować.  obowiązani są zapewnić swoim podopiecznym izolację od dymu papierosowego. Nie mogą sami palić w domu oraz powinni wymóc niepalenie na odwiedzających i gościach.

• Zmienne warunki pogodowe. Częstym czynni­kiem wywołującym napad astmy jest oddychanie su­chym, zakurzonym powietrzem podczas ćwiczeń latem lub nagły łyk zimnego powietrza zimą.

• Ćwiczenia. Reakcja astmatyczna na męczące ćwicze­nia fizyczne może pojawić się nagle lub być opóźniona o 5-10 minut.

• Alergeny pokarmowe. Niekiedy pokarmy mleczne wywołują astmę, czasami są to produkty kuchni chiń­skiej (głównie z powodu obfitego stosowania glutami­nianu sodowego jako środka konserwującego), produk­ty silnie przyprawione lub słone, jak na przykład su­che, prażone orzeszki ziemne, zupy w torebkach, kon­serwy (wiele z nich zawiera glutaminian sodowy). Aler­genami mogą być substancje barwiące, dodatki smako­we i konserwujące, takie jak tartrazyna (E102), żółty barwnik dodawany do soków pomarańczowych.

• Hormony. Niektóre kobiety cierpią w przypadku zmiany poziomu hormonów i w okresie przedmiesiącz-kowym.

• Infekcje (wirusowe i bakteryjne). Infekcja wirusowa, jak przeziębienie, może spowodować astmę. Kaszel astmatyczny może nie ustąpić po wyleczeniu przezię­bienia. Bakterie nie powodują astmy, jednak mogą pogorszyć jej przebieg. Przylepiają się one do ściany zapalnie zmienionego oskrzela ) jak muchy do lepu.

• Leki. U osób, które zachorowały na astmę po okresie dojrzewania, można wykryć alergię na aspirynę lub leki złożone zawierające w składzie aspirynę, nieste-rydowe leki przeciwzapalne (np. ibuprofen), leki obni­żające ciśnienie krwi i niektóre krople do oczu stoso­wane w leczeniu jaskry.

• Stres. W sytuacjach stresowych organizm produkuje hormony, takie jak adrenalina i kortyzol, które poma­gają w poprawie doraźnej wydolności. Jeżeli jednak sy­tuacja powodująca lęk i strach jest czysto psychologicz­nej natury i nie wymaga wzmożonej aktywności fizycz­nej, organizm jest przeładowany hormonami, których nie może użyć. Prowadzi to do przyspieszenia czynności serca, podniesienia ciśnienia krwi i innych nieprawidło­wości. Stan ten może doprowadzić do napadu astmy.

• Pleśnie, grzyby, które rosną w zawilgoconych do­mach, w ziemi kwiatów doniczkowych, w cieplarniach z wilgotnym powietrzem etc. - mogą wywoływać astmę.